Ízületi fájdalom, rándulás ellen - Salonpas tapasz

Az ízületi fájdalom igen gyakori panasz, jelentkezhet egyszerre egy vagy több ízületben, okozhatja sérülés, kopás vagy gyulladás, de legtöbbször az ízület sérülése, túlterhelése, az ízületi szalagok rándulása miatt alakul ki. Ez utóbbiak esetében a fájdalom inkább mozgásra fokozódik, míg a gyulladás kiváltotta fájdalom nyugalomban is jelentkezik. A kezelési mód a kiváltó ok függvényében változik.

Rándulás miatt kialakuló ízületi fájdalom

Rándulás legtöbbször esés, az ízület hirtelen kicsavarodása vagy nyújtása miatt jön létre, pl. ha nyújtott karral tenyérre esünk, vagy rosszul lépünk és a talpunk szélére érkezünk. Leggyakrabban a bokaízület szalagjai húzódnak meg, ezt követik a térdszalagok sérülései; a könyök és a hüvelykujj ízületei síelés vagy egyéb sport kapcsán sérülhetnek.

A rándulás kialakulásának esélyét az is fokozza, ha kopás következtében romlik az ízület stabilitása. Minél idősebb valaki, annál valószínűbb, hogy kopásból eredő ízületi fájdalommal kell megküzdenie. Ez a fájdalom leggyakrabban a térdízületet és a csípőt érinti, de előfordulhat bárhol, a vállban, a csuklóban vagy a kézízületekben is.

A rándulás tünetei

A tünetek – fájdalom, duzzanat, instabilitás, az ízület mozgástartományának beszűkülése – a sérülés súlyosságának függvényében különböző intenzitásúak lehetnek. Az enyhe rándulás csak minimális mozgáskorlátozottságot eredményez, a közepes rándulás részleges szalagszakadással és az ízület mozgásának jelentős csökkenésével is együtt járhat. A súlyos rándulás szalagszakadást jelent, ami az ízület mozgásképtelenségét eredményezi, és nagy fájdalommal jár.

Ízületi gyulladás

Fertőzés, gyulladás esetén az ízület megduzzad, vörös és meleg, ilyenkor orvoshoz kell fordulni. Ha több ízület egyszerre gyulladt és fáj, különösen fontos szakember segítségét kérni, mivel ez az egész szervezet betegségére utalhat (pl. autoimmun betegség – reuma, pikkelysömör), amit ki kell vizsgálni, és speciális eszközökkel kell gyógyítani.

A köszvény általában először a nagylábujjak ízületeinek fájdalmaként jelentkezik, ami később a többi ízületre terjed, de megfelelő orvosi kezeléssel az állapot súlyosbodása megelőzhető.

Mikor forduljunk orvoshoz rándulással?

Ha a sérülés nagy fájdalommal jár, és az ízület nem mozgatható, ha lehetetlen ránehezedni vagy súlyt helyezni rá, ha a sérült terület zsibbad, ha a vörös elszíneződés a sérült területen kívül is megjelenik, vagy ha a fájdalom és a duzzanat nemcsak az ízület, hanem a környező csontok fölött is jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni.

Azonnali teendők rándulásból eredő ízületi fájdalom esetén

Az enyhe és közepes fokú rándulásból eredő ízületi fájdalom kezelése két szakaszból áll.

Az első teendő a sérült terület nyugalomba helyezése és a fájdalom csökkentése, ami akár a gyulladás kialakulását is megelőzheti. Előnyös lehet helyi fájdalomcsillapítók, gyulladásgátlók alkalmazása, mert így csökkenthető a szájon át szedett készítmények emésztőrendszert és szívet érintő mellékhatása.

A helyi fájdalomcsillapítók közül a gyógyszeres tapasz folyamatos, 8-12 órán át tartó hatást biztosít, mivel fokozatosan szabadul fel belőle a hatóanyag, és folyamatosan jut el a fájó területre.

A jegelés is csökkenti a fájdalmat, a duzzanat pedig rugalmas fáslival megakadályozható; hasznos továbbá a sérült végtag rögzítése, felpolcolása. A jegelés a fagyás elkerülése érdekében egyszerre csak 20 percig tartson, azonban naponta 4-8-szor ismételhető. Segíthet megjegyezni a teendőket a RICE angol mozaikszó: Rest, Ice, Compression, Elevation, azaz nyugalomba helyezés, jegelés, fáslizás, felpolcolás.

2-3 nappal a sérülést követően, a fájdalom és a duzzanat enyhülése után kezdődjön a rehabilitáció, a gyógytorna.

Hosszú távú teendők a rándulásból eredő ízületi fájdalom esetén

A gyógytorna és a fizioterápia célja az ízület és a hozzá tartozó izmok beszűkülésének és merevvé válásának megakadályozása, a mozgástartomány javítása, a hajlékonyság és erő helyreállítása. A mozgás javítja a vérellátást, ezzel is segíti a gyógyulást. A gyakorlatok nehézségi foka fokozatosan növelendő, és naponta többször, legalább 6-8 héten át kell végezni őket. A fájdalomcsillapító tapasz most is előnyös lehet, mivel hajlékonysága miatt követi az ízületi mozgást, nem csúszik el, nem esik le.

A további sérülések megelőzése érdekében a szokásos sporttevékenységet csak a hajlékonyság helyreállása után kezdjük el. Az enyhe rándulás 3-6 hét, a közepes súlyosságú 2-3 hónap rehabilitációt igényel, míg a súlyos rándulás gyógyulásához 8-12 hónapra is szükség lehet.

A rándulás megelőzése

Rándulás minden életkorban előfordulhat. Az aktív sportolás és a teljes inaktivitás, valamint az elhízás növeli kialakulásának esélyét.

Megelőzésképpen fontos a jó fizikai kondíció biztosítása, az eleve fáradt állapotban való sporttevékenység kerülése. Hasznos napi rendszerességgel végezni nyújtó gyakorlatokat. Sportolás előtt alapvető a bemelegítés, utána a nyújtás.

Az elesések kivédése érdekében a házon belüli, illetve kinti lépcsőket szabadon kell tartani, nem kell tárgyakat pakolni rájuk, a folyosói szőnyegeket rögzíteni kell. A dohányzás abbahagyása és az egészséges étkezés segít az izomerő megtartásában. A stresszcsökkentő gyakorlatok és a megfelelő alvás szintén hozzájárulnak a rándulás megelőzéséhez.

 

 dr. Kazai Anita

Salonpas 105 mg/31,5 mg gyógyszeres tapasz (5 db)

Salonpas 105 mg/31,5 mg gyógyszeres tapasz (5 db)

 

A Salonpas 105 mg/31,5 mg gyógyszeres tapasz vény nélkül kapható, metil-szalicilát és levomentol hatóanyagot tartalmazó gyógyszer.

Salonpas tapasz (20 db)

Salonpas tapasz (20 db)

 

A Salonpas tapasz (20 db) vény nélkül kapható, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény.

Salonpas tapasz (2 db)

Salonpas tapasz (2 db)

 

A Salonpas tapasz (2 db) vény nélkül kapható, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény.

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót,
vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Az oldal tetejére